Pozvánka na Muzejní noc 2014 v Praze

Přijměte pozvání Atlasu Česka na noc plnou překvapení, radostných zážitků, poučení i radosti, zkrátka na další ročník oblíbené Muzejní noci v Praze, konající se již tuto sobotu. Na následujících řádcích bychom Vám rádi představili ty nejzajímavější místa a expozice, které si organizátoři letošního ročníku pečlivě připravili pro natěšené návštěvníky. V roce 2014 se představí 39 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí v 69 objektech. Samozřejmostí je vstup pro všechny zájemce zdarma (s výjimkou NKP Vyšehrad, kde se za vstup platí symbolická 1 koruna) a speciálně vypravené dopravní linky, pendlující mezi jednotlivými stanovišti od 19 hodiny do 1 hodiny ranní. Centrálním přestupním bodem bude jako vždy náměstí Jana Palacha, kde budou přehledně řazena jednotlivá dopravní stanoviště. Tak tedy vzhůru za poznáním a zábavou!

Párty v Muzeu Grévin
Netradičně pojali párty v Grévin Praha - je tu připravena velkolepá Muzejní párty

 

Za velkou vodou a pražskými pověstmi

Muzeum hlavního města Prahy v hlavní budově Na Poříčí si pro letoší ročník připravilo dvě atraktivní výstavy, věnované „Historii povodní v Praze“ a „Strašlivým příběhům z pražských pověstí“. Výstava o velké vodě nechá vzpomenout i na loňské velké pražské povodně, které ohrožovaly pražské ulice i jejich obyvatele. Bájné příběhy z pražských legend zase představí množství nadpřirozených bytostí s tajemnou atmosférou středověké Prahy. Zaujme i bohatý doprovodný program, zahrnující výtvarnou dílnu pro rodiny s dětmi, hudební koncert Arturo Soriano Bandu, etapovou hru pro děti i rodiče s názvem „Detektivní pátrání po Klíčníkovi“ či pracovní listy pro malé i velké s tématem „Zemětřesení v muzeu“. Ve Svatomikulášské městské zvonici se pak vydáte na putování „Po schodech za hlásným“ a zažijete další ukázky z příběhů pražských pověstí.

Vzpomínka na Bohumila Hrabala i příběhy dalších literátů

Památník národního písemnictví letos představí svůj program na dvou zajímavých místech. V letohrádku Hvězda se návštěvníkům odhaluje výstava „Kdo jsem. Bohubil Hrabal: spisovatel – Čech – Středoevropan“, kladoucí důraz na tvorbu i osobnostní rysy jednoho z nejznámějších českých spisovatelů. V rámci doprovodného programu zazní úryvky z děl Bohumila Hrabala čtené básnířkou Zuzanou Šňůrovou, přednáška o sňatku zakladatele Hvězdy, arcivévody Ferdinanda Tyrolského či úryvky z francouzských milostných chansonů. V Památníku národního písemnictví v Pelléově ulici si můžete prohlédnout pracovnu spisovatele Ladislava Mňačka či obdivovat výstavu „Literáti z naší čtvrti“, věnovanou spisovatelům žijícím v šesté pražské městské části. V rámci doprovodného programu vystoupí Saxofonový kvintet a chybět nebude ani oblíbená „Půlnoční hudební variace“.

Párty v muzeu Grévin

Prožijte originální večírek, párty v Museé Grévin, ve společnosti českých i zahraničních hvězd a dejte si drink třeba s Georgem Clooneym. Grévin Praha otevře své brány v sobotu 14. června v 19.00 hodin večer a roztančí své hosty za pomoci DJs Rádia 1 a finalistů Super Star Alžběty Kolečkářové a Michala Šepse. 

S puškou v ruce i letadlem do oblak

Vojenský historický ústav v Praze láká i letos do Armádního muzea na Žižkově, kde jsou k vidění stálé expozice věnované 1. světové válce, armádě Československé republiky v meziválečném období, 2. světové válce i protikomunistickému odboji. Pod odborným dohledem pracovníků muzea si malí i velcí návštěvníci mohou vyzkoušet úspěšnost vlastní střelecké mušky na Dětské střelnici či obdivovat širokou sbírku palných a střelných zbraní ze sbírek Vojenského historického ústavu. V Leteckém muzeu Kbely se kromě stálých expozic věnovaných vývoji letectva v Československu i nástupnické České republice doporučujeme zaměřit na výstavu „Letecká výroba na území Čech a Moravy v letech 1939-1945“, která dokumentuje nárůst letecký výroby v období protektorátu. V improvizovaném kině se pak uskuteční promítání filmů s leteckou tématikou, v půl osmé pak překvapí seskok vojenských výsadkářů z 24. základny dopravního letectva. Milovníky čtyřnohých miláčků jistě zaujme i ukázka práce se služebními psy, odehrávající se mezi 19 hodiny a 20.30.

Za krásou synagog i dějinami židovského národa

Židovské muzeum v Praze si pro sobotní noc připravilo zajímavý program v Klausové synagoze a Španělské synagoze. V ulici U Starého hřbitova se Klausová synagoga připravuje na nával návštěvníků těšících se na expozici „Židovské tradice a zvyky“ či oblíbenou doprovodnou akci s názvem „Najdi odpovědi pro lvíčka Arjeho“. Zaujmou jistě i komentované prohlídky synagogy v českém jazyce. Ve Španělské synagoze si můžete prohlédnou expozici „Dějiny Židů v Čechách a na Moravě II. – Stříbro českých synagog“, představující období od osvícenství po poválečná desetiletí. Součástí slavnostního večera budou i komentované prohlídky synagogy a zdejší expozice.

Muzejní noc 2014

Noční tropy i vinařská stezka

V honosné pražské čtvrti Troja bude zjevně nejlepším lákadlem pro návštěvníky Muzejní noci expozice Botanické zahrady hl. m. Prahy. V Nádvorní ulici se můžete přijít podívat do skleníku Fata Morgana, který všem zájemcům ukáže tajuplnou atmosféru nočních tropů, plnou rozmanité vůně cizokrajných rostlin a romantického kuňkání desítek drobných nočních žabek. Tradičně již budou otevřeny i Vinice sv. Kláry, které nechají ochutnat vinnou produkci zdejších vinic a nabídnou i možnost navštívit vinařskou stezku. Ta zájemcům představí historické i moderní postupy pří výrobě vína. V rámci bohatého programu budou pro návštěvníky skleníku k dispozici i odborníci seznamující je s širokým spektrem zajímavostí života tropických rostlin.

Atraktivní nováčci

Novinkou mezi místy a institucemi zúčastňujícími se Muzejní noci v Praze je Galerie Futura, nacházející se v Holečkově ulici v Praze Smíchov. Těšit se můžete na skupinovou výstavu zaměřenou na grafický design, plnou barev, nápaditých kompozic a umělecké typografie. V rámci doprovodného programu zaujme především „Umělecké grilování“, představující spojení uměleckého zážitku s gastronomií. V sousedství díla Brown-nosing od Davida Černého se rozvoní opékané maso, a to za doprovodu živé hudby. Nově se návštěvníkům představuje i Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze na Malostranském náměstí, připravující si pro všechny zájemce komentované prohlídky budovy MFF UK, která je skvostem barokního umění. V malých skupinkách si též můžete užít prohlídku „Trezor vědeckých pokladů“, odehrávající se ve sklepních prostorách, které sloužily jako trezory Národní banky Československé.

Kriminalistou na vlastní kůži

Samozřejmou a mimořádně oblíbenou atrakcí Muzejní noci můžete navštívit v Muzeu Policie České republiky v ulici Ke Karlovu nedaleko Nuselského mostu. Uniformovaní detektivové i strážnici vytvářejí ideální atmosféru k prohlídce stálých expozice zaměřených na historii bezpečnostních sborů na území České republiky a ochranu zdejších obyvatel. Za vidění jistě stojí i výstavyVe víru kriminalistické vědy a výzkumu“ či „Boj policie proti drogám od roku 1918“. Doprovodný program tentokrát zajistí Hudba Hradní stráže a Policie ČR či poutavá akce „Nábojnice hovoří“, nabízející prohlídku povrchu pláště střely a vystřelených nábojnic. Sami se pak dostanete do víru kriminalistického dění při vyšetřování vraždy na večírku volejbalistů, nazvanou lákavě „Kdo zavraždil trenéra?“. Pro pobavení poslouží i půlhodinová scénka „Sherlock Holme a sběratel safírů“. Cyklisté si pak projedou kvízovou trasu s testy s radami erudovaných policistů. Záchranáři z České Kamenice pak všem zájemcům předvedou praktické ukázky péče o zraněné. Konečně pak zvláště pro děti upozorňujeme na „Muzejní skautskou stezku“.

Měříme čas, poznáváme televizi, zkoušíme knihtisk

Málokterá expozice nabídne návštěvníkům tak široké spektrum zajímavostí a lákadel jako Národní technické muzeum v Praze. Kromě tradičních expozic zaměřených na architekturu, astronomii, dopravu, fotografii, techniku v domácnosti či tiskařství se můžete nechat ohromit autentickým studiem České televize, které sem bylo převezeno z Kavčích hor. Časově omezené výstavy pak předvedou vývoj gramofonové techniky v českých zemích od počátku minulého století či na bohatém fotografickém materiálu zdokumentují každodenní život českých námořníků. Doprovodné akce ukáží historii i současnost důlních svítidel, nechají zájemce vyrobit si vlastní tisky na starobylých strojích, předvedou demonstraci stabilního benzinového motoru či odprezentují tvarové spojitosti krystalů a kubistických forem v architektuře. Sladkou tečkou je představení autentického modelu cukrovaru a příběhu výroby cukru v našich zemích.

Alternativní divadlo i hudební party

Do MeetFactory jsme zvyklí chodit obdivovat aktuální tvorbu nových začínajících umělců. Stejně tak tomu bude při návštěvě galerie Kostka s expozicí Matyáše Chocholy Čauky mňauky či galerie Zeď s velkoformátovou malbou Ivana Izquierda ze Španělska. Tuto sobotu se výborně pobavíte při afterparty Muzejní noci či přednášce informující o aktuální české autorské performance. Zaujme i divadlo MeetFactory, představující interaktivní instalaci o divadelním sále, nechající zájemce nahlédnout i do zdejšího zákulisí. Kurátorka Karina Pfeiffer představí detaily a zajímavosti o výstavě Cesta.


Ze zbylých akcí a bohatého doprovodného programu pak ještě všechny zájemce pozveme do Bulharského kulturního institutu představujícího tvorbu a dílo scénografa a režiséra Juliana Tabakova, známého Goethe Institutu na bleskovou akci „Německy v 10 minutách“, Knihovny Václava Havla v galerii Montmartre na promítání a komentování fotek Bohdana Holomíčka, Poštovního muzea za představením fungování pošty během první světové války, Výtopny Smíchov na komentované prohlídky stanoviště lokomotivy 213.902 či do Geoparku Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze na rozsáhlý Geologický park.

automobilovedily24.CZ

Předpověď počasí pro Českou republiku

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

CO DĚLAT V PRAZE TENTO TÝDEN Muzejní noc v Praze 2014 TIPY NA TENTO VÍKEND

Nejlevnější cestovní pojištění do zahraničí najdete a do 2 minut sjednáte až s 50% slevou na srovnávači cestovního pojištění Srovnejto.cz

Vaše cestovní pojištění od ePojisteni.cz může trvat pár dní, ale i celý rok.

Doporučujeme:

PLAVBY PO VLTAVĚ

TIPY NA VÍKEND

NÁŠ TIP

KALENDÁŘ AKCÍ

PLAVBY DO ZOO

Dárkové poukazy na plavby po Vltavě Tipy na víkend Musée Grévin - Praha Fotofestival v Českém Krumlově Plavby do zoo

dárkové poukazy

kam o víkendu?
Grévin Praha - umění jako živé co se kde děje

s Pražskou paroplavbou